Najlepsze piosenki w GTA 3: niepowtarzalna muzyka w kultowej grze
Gdy gracze po raz pierwszy zagrali w Grand Theft Auto III, odkryli zupełnie nowy, trzymający w napięciu świat. Możliwość wsiadania do samochodów i wybierania stacji radiowych z tak różnorodną muzyką była dla wielu z nich prawdziwym objawieniem. Choć niektóre utwory zostały usunięte z reedycji GTA: Vice City, gra nadal oferuje wiele klasycznych, niezapomnianych przebojów.
Zawartość
- Stacje radiowe w GTA 3
- Head Radio
- Double Clef FM
- K-JAH
- Rise FM
- Lips 106
- Game Radio
- MSX FM
- Flashback 95.6
- Chatterbox FM
- 5 najbardziej pamiętnych piosenek z GTA 3
- 1. Dil-Don’t – Stripe Summer
- 2. Dance of the Vampires – Scientist
- 3. Good Thing – Whatever
- 4. Fade Away – Craig Gray
- 5. Scarface (Push It to the Limit) – Paul Engemann
- Inne piosenki z GTA 3
- Reklamy radiowe
- Stacje radiowe niewybieralne
- Inne ciekawostki
Omówimy 5 najbardziej pamiętnych piosenek, które fani pokochali w GTA 3. Przeniesiemy się w sentymentalną podróż do kultowej gry, odkrywając niepowtarzalną atmosferę Liberty City, którą tworzyła jej muzyczna oprawa.
Stacje radiowe w GTA 3
Wszystkie stacje radiowe w GTA 3 należą do grupy Love Media, będącej fikcyjną firmą medialną Donalda Love’a z serii GTA. W grze można było usłyszeć muzykę z całego świata, obejmującą niemal każdy ówczesny gatunek.
Head Radio
Stacja Head Radio prowadzona jest przez Michaela Hunta i gra muzykę pop, alternatywny rock oraz adult contemporary. Wśród jej hitów znajdują się m.in. Dil-Don’t – Stripe Summer, Good Thing zespołu Whatever oraz Fade Away Craiga Graya.
Double Clef FM
Tę stację klasyczną prowadzi Morgan Merryweather. Można na niej usłyszeć m.in. Le Nozze di Figaro: Non più andrai farfallone amoroso Mozarta, Gianni Schicchi: O mio babbino caro Pucciniego czy Rigoletto: La donna è mobile Verdiego.
K-JAH
K-JAH, znana również jako Jah Radio, jest prowadzona przez Horace’a The Pacifist Walsha i gra muzykę dub oraz reggae. Wszystkie utwory pochodzą z albumu Scientist Rids the World of the Evil Curse of the Vampires Scientista.
Rise FM
Rise FM prowadzi Andre the Accelerator i emituje muzykę trance oraz house. Wszystkie piosenki zostały zmiksowane przez Terry’ego Donovana.
Lips 106
Stację Lips 106 prowadzi Andee, a gra ona muzykę pop, alternatywny rock, hip-hop oraz funk. Wśród jej hitów znalazły się Bump To The Music Fatamarse czy Feels Like I Just Can’t Take No More April’s In Paris.
Game Radio
Game Radio prowadzą Stretch Armstrong i Lord Sear, a na antenie można usłyszeć undergroundowy i wschodnioamerykański hip-hop oraz gangsta rap. Wszystkie piosenki zostały zmiksowane przez Stretch Armstronga.
MSX FM
Tę stację drum’n’bassową i junglistyczną prowadzi MC Codebreaker. Wszystkie utwory zostały zmiksowane przez DJ-a Timecode’a.
Flashback 95.6
Flashback 95.6 to stacja prowadzona przez Toni, na której można usłyszeć pop i post-disco z lat 80. Wszystkie piosenki pochodzą z soundtracku do filmu Człowiek z blizną z 1983 roku.
Chatterbox FM
Chatterbox FM to pierwsza w serii stacja radiowa typu talk-radio, prowadzona przez Lazlowa Jonesa. Można na niej usłyszeć rozmowy z różnymi mieszkańcami Liberty City.
5 najbardziej pamiętnych piosenek z GTA 3
Spośród tak bogatej oferty muzycznej GTA 3, wybraliśmy 5 utworów, które szczególnie zapadły w pamięć graczy.
1. Dil-Don’t – Stripe Summer
Ten radosny, taneczny utwór z lat 90. jest pierwszym, jaki słyszymy po włączeniu stacji Head Radio. Wielu graczy, którzy rozpoczynali grę, słuchając tej właśnie stacji, z pewnością doskonale go zna. Był to ekscytujący kawałek w momencie premiery gry, a dynamiczne piosenki takie jak ta zostały wybrane tak, by zapadły w pamięć fanów.
2. Dance of the Vampires – Scientist
To klasyczny utwór w stylu dub reggae, który świetnie sprawdza się podczas spokojnej jazdy po Liberty City. Fani stacji K-JAH z pewnością pamiętają ten kawałek nie tylko z pierwotnej wersji gry, ale również z reedycji.
3. Good Thing – Whatever
Niewiele wiadomo na temat zespołu Whatever, ale ten utwór z pewnością zapadł w pamięć graczom GTA 3. Ma on dość funky’owy styl, dobrze komponujący się z jazdą po Liberty City. Można sobie wyobrazić, jak Claude podśpiewuje do tej radosnej piosenki.
4. Fade Away – Craig Gray
Ten utwór Craiga Graya jest wyjątkowo piękny i uspokajający. Gracze mogą pamiętać, jak leciał on w tle podczas deszczowych i mglistych dni w Liberty City. Przez lata piosenka ta zachowała swoją moc i wciąż cieszy się popularnością w reedycji GTA 3.
5. Scarface (Push It to the Limit) – Paul Engemann
Ta niezapomniana ballada z 1983 roku pasowała idealnie do pierwszej 3D-owej odsłony serii GTA. GTA 3 to jeden z najbardziej wpływowych sandboxowych tytułów Rockstara i PlayStation. Jego unikalna, otwarta rozgrywka toruje drogę grom takim jak GTA Online. Utwór ten doskonale współgra z GTA 3, ponieważ opowiada o tym, jak Claude posuwa to do granic możliwości w trakcie całej gry.
Inne piosenki z GTA 3
Oprócz piosenek, które można było usłyszeć na stacjach radiowych, w grze pojawiały się również inne utwory, wykorzystywane jako tło muzyczne lub krótkie fragmenty.
Należały do nich m.in. Wash Him Off Marydancin (planowana na stację Lips 106), God Bless All the Universe Rev. Rooney & The Rocksta Choir (instrumentalna wersja jako tło na Lips 106) czy DSP Animal Testing Centre (wykorzystany w misji Chaperone).
Ponadto w różnych miejscach Liberty City, takich jak Red Light District czy Hepburn Heights, można było usłyszeć krótkie fragmenty niezidentyfikowanej muzyki.
Reklamy radiowe
Reklamy w GTA 3 były emitowane pomiędzy piosenkami na poszczególnych stacjach radiowych, co było już sprawdzoną formułą z poprzedniej odsłony serii. Stanowiły one jeden z charakterystycznych elementów rozgłośni i reklamowały fikcyjne produkty, wykorzystując dorosły humor, szalone dialogi oraz rozpoznawalne chwyty marketingowe.
Wszystkie reklamy zostały napisane przez Dana Housera i Lazlowa (ten ostatni również je wyprodukował). Wiele z nich zawierało numery telefonów i strony internetowe, które Rockstar faktycznie stworzył – choć większość z nich ostatecznie odsyłała z powrotem do głównej strony studia.
Przykłady takich reklam to Sue Your Boss (schemat na szybkie zyskanie pieniędzy poprzez pozwy i symulowanie urazów), Fernando’s New Beginnings (metoda Fernanda Martineza na ratunek podupadającym małżeństwom… poprzez usługi kochanki) czy Liberty City Survivor (niezwykle brutalne reality show, weźmiemy 20 świeżo zwolnionych więźniów, wyposażymy ich w wyrzutnie granatów i miotacze ognia, i pozwolimy im polować na siebie nawzajem).
Stacje radiowe niewybieralne
W Liberty City można było zobaczyć reklamy kilku stacji radiowych, których nie można było jednak słuchać podczas rozgrywki. Należały do nich Liberty FM, WLLC The Zone 34.9 FM oraz Liberty Soul FM. Nie wiadomo, czy stacje te miały się pojawić w grze, ale ostatecznie zostały pominięte.
Inną taką stacją, o której wspomniano, jest Orbit FM. Jednak bliższa analiza reklamy (zarówno w grze, jak i w instrukcji) pokazuje, że prawidłowa nazwa to OR-Bit, a nie Orbit FM – nie ma w niej żadnego odniesienia do radia.
Inne ciekawostki
- Liczba nowych piosenek w soundtracku GTA 3 to 55.
- Jedna piosenka pochodzi z poprzedniej gry serii (Grand Theft Auto zespołu Da Shootaz), więc łącznie w ścieżce dźwiękowej znajduje się 56 utworów.
- Najwięcej licencjonowanych piosenek pochodzi z 2000 roku – jest ich 11.
- W porównaniu z poprzednimi odsłonami serii, Rockstar znacznie zwiększył użycie licencjonowanych utworów w GTA 3, choć nadal opiera się głównie na własnych kompozycjach, inaczej niż w następnej grze – GTA: Vice City.
- GTA 3 to pierwsza gra w serii, która wprowadziła talk-radio (Chatterbox FM) oraz możliwość odtwarzania własnej muzyki.
- Gra zawiera powracające postacie, takie jak Lazlow i Fernando Martinez.
- Piosenka Marydancin Wash Him Off, początkowo planowana na stację Lips 106, została ostatecznie usunięta, ale Rockstar wydał ją później w pełnej wersji na soundtracku gry.
- Fikcyjny zespół Conor and Jay, znany z poprzedniej gry (Vegas Road, Change), powrócił w GTA 3 z trzecim utworem (Train) i pojawił się również w GTA: Liberty City Stories.
- W grze wykorzystano też generyczny utwór radiostacji policyjnej, używany w wielu filmach, serialach i grach (5 George K, number 30 Broad street).
- Najstarszy utwór w całej serii GTA to Nie będziesz już motylem miłości Mozarta z jego opery Wesele Figara (1786 r.).
Materiał został utworzony we współpracy z Warszawską firmą ACG Car, która oferuje szeroki wachlarz usług na rynku motoryzacyjnym m.in. prowadzi ACG komis samochodowy na Ulicy Modlińskiej 285 w którym sprzedaje samochody używane. Zapewnia również szybki i mobilny ACG skup aut Warszawa. Z chęcią odkupią używany samochód sprawny jak i uszkodzony. Dodatkowo, dla osób poszukujących busa czy samochodu na jakiś czas został utworzony ACG Rent wynajem aut i busów – za pośrednictwem którego możemy szybko wynająć bus 9 osobowy lub samochód osobowy marki Opel Astra.