folder_openGTA Roleplay, GTA 5
comment0

Wraz z pojawieniem się modyfikacji FiveM gracze posiadający kopię gry GTA 5 mogą tworzyć własne serwery GTA Roleplay. Tłumacząc na język polski nazwę tego trybu rozgrywki można wnioskować, że chodzi o odgrywanie roli. Jest to alternatywa dla galopującego akcją GTA Online. Ci którzy orientują się w programowaniu tworzą tzw. wyspy na których nawet 128 graczy może rozpocząć swoją przygodę z odgrywaniem roli nowego mieszkańca. Gracz który przybył na wyspę zazwyczaj zaczyna od zera, po stworzeniu swojej postaci udaje się do pobliskiego urzędu pracy i rozpoczyna wspinaczkę w hierarchii serwera. Może być kim chce, jeśli da się zwerbować do organizacji przestępczej jego lojalność będzie wystawiona na próbę przy pierwszym zatrzymaniu przez LSPD. Jeśli odgrywana postać ceni spokój to może pomagać w szeregach EMS i nieść pomoc medyczną potrzebującym. To wyobraźnia gracza decyduje o tym kim będzie odgrywana postać na serwerze GTA Roleplay.

Poradnik GTA Roleplay

Skoda Octavia RS GTA Roleplay
Skoda Octavia RS GTA Roleplay

Ten poradnik pomoże Ci zainstalować modyfikację Fivem, znaleźć serwer GTA Roleplay i pozwoli odgrywać postać.

Jak pobrać FiveM

Żeby dostać się na serwer GTA Roleplay oparte na modyfikacji FiveM musisz pobrać klienta z oficjalnej strony. Zapisz pobrany plik w dowolnym miejscu na komputerze i rozpocznij instalację. Instalator pobierze się szybko ale jego proces musi ściągnąć jeszcze kilka GB danych.

Instalacja FiveM
Instalacja FiveM

W kolejnym kroku instalator FiveM poprosi o logowanie do Socialclub. Oczywistym jest, że aby korzystać z gry na modyfikacji FiveM musisz posiadać legalną kopię gry GTA 5. Może ona być w w wersji na Steam lub Rockstar Socialclub. Konto może być zbanowane w rozgrywce GTA Online.

Logowanie do Socialclub przez FiveM
Logowanie do Socialclub przez FiveM

Kiedy wszytko przebiegnie pomyślnie zobaczysz okno aplikacji gdzie znajdziesz również listę dostępnych serwerów.

FiveM jest już zainstalowany
FiveM jest już zainstalowany

Serwery GTA Roleplay

Twórcy serwerów prześcigają się aby to na ich wyspie grało jak najwięcej dobrze odgrywających roleplay graczy. Często spotkasz się z pojęciem whitelist podczas poszukiwania serwera. Oznacza to, że aby grać na serwerze z włączoną tą opcją musisz przejść rekrutację aby dostać się na białą listę. Administracja zanim wpuści nowego gracza na wyspę może wymagać od niego tzw. podania na whitelist.

Jak napisać podanie na whitelist?

Zazwyczaj na swoich stronach Serwery Roleplay udostępniają wzór podania na whitelist jeśli jest ona w formie pisemnej. Będzie on wymagał weryfikacji pojęć związanych z odgrywaniem roli oraz przedstawienia historii swojej postaci. Często zdarza się też, że administracja przepytuje nowych graczy chętnych do gry na wyspie za pomocą komunikatorów głosowych. Badane jest wtedy czy gracz rozumie ten styl rozgrywki i nie będzie sprawiał problemów na serwerze.

Serwery GTA Roleplay bez whitelist

Tym różni się GTA Roleplay od GTA Online, że na serwerach FiveM panuje względny porządek. Nikt nie zabije twojej postaci rakietą z latającego motorka w drodze do pracy. Administracja prowadzi selekcję aby na wyspie nie pojawiali się cheaterzy i griferzy. Na serwery GTA Roleplay bez whitelist może dołączyć każdy. Musisz mieć więc świadomość, że możesz trafić na irytujących graczy którzy zakłócą rozgrywkę lub będą oszukiwać.

Polskie serwery GTA RP

Polska scena serwerów Roleplay opartych na modyfikacji FiveM jest bardzo bogata. Już w samej aplikacji FiveM możesz filtrować wersję językową i tryb rozgrywki.

polskie serwery GTA Roleplay FiveM
Polskie serwery GTA Roleplay FiveM

Każdy listowany serwer w swoim tytule posiada informacje czy whitelist jest on lub off oraz adres strony internetowej lub Discord. Zazwyczaj znajdziesz tam więcej informacji o wyspie, regulamin oraz instrukcję jak dostać się na whitelist. Polskie Serwery GTA RP możesz znaleźć też w katalogu na GTA Forum. Jeśli sam jesteś twórcą wyspy możesz za darmo ją tam promować.

Jak grać GTA Roleplay

Każdy serwer ma swój styl odgrywania roli, musisz zapoznam się z wytycznymi przed tym jak pojawisz się na wyspie. Akcje mogą być rozgrywane głosowo lub tekstowo za pomocą komend. Te których nie da się odegrać za pomocą zainstalowanych modyfikacji trzeba przeprowadzić w konsoli operatorami /me lub /do. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że gracze GTA Roleplay nie tolerują akcji nie mających odwzorowania w prawdziwym życiu. Nie możesz więc grać kogoś nieśmiertelnego bohatera z komiksu. Nie możesz wymuszać na innych oczekiwanych przez siebie zachowań.

GTA RP na PS4 lub Xbox One

Wszak modyfikacja FiveM dostępna jest tylko dla graczy na PC konsolowcy również organizują na sesjach zamkniętych swoje serwery RP. Nie dysponują modyfikowanymi pracami, nie mogą mieć samochodów z prawdziwego świata a mimo to odgrywają roleplay. To pokazuje jak odgrywanie bierze górę nad modyfikacjami. W roleplay może grać każdy na wszystkich platformach, trzeba tylko w ciekawy sposób kreować swoją postać w Los Santos.

Poprzedni wpis
GTA 4 znów dostępne na Steam i Rockstar Launcher

Dodaj komentarz

Menu